WIOSKA

 

Podczerwone
Województwo małopolskie
Powiat nowotarski
Gmina Czarny Dunajec
Parafia Matki Bożej Bolesnej
Proboszcz Jan Kubis
Sołtys Andrzej Styrczula
Położenie 49° 24'  N
19° 49'  
E
Liczba
mieszkańców (2006)
 • liczba ludności


ok. 0,7 tys.
Strefa numeracyjna
(do 2005)
18
Telefon 011-48-27+numer
Kod pocztowy 34-470
Tablice rejestracyjne KNT
Internet www.podczerwone.com 
Info: Wikipedia

Hstoria wioski

Na północ od Zakopanego, w odległości 24 km, nad bystrą rzeką Dunajcem leży cicha, spokojna wioska podhalańska - PODCZERWONE.

Niemal pierwotne jeszcze w swym charakterze Podczerwone położone jest raczej w dolinie, nisko, na szerokiej równinie, pośrodku pomiędzy wysokimi Tatrami, a Babią Górą.

Mieszkańcy tej wsi są ludem prostym, bystrym, zdrowym, przez naturę wykołysanym jest tutejszy świat przyrody. Takich wiosek jak Podczerwone, podobnych do przecudnie malowanych Tetmajera piórem obrazów naszej polskiej góralszczyzny, niewiele już spotkać można na "Skalnym Podhalu". Są to nieliczne rezerwaty tworzące własny świat, odrębny, kształcony i wychowany więcej przez naturę i wewnętrzny instynkt aniżeli przez cywilizacje i wpływy kulturalne.

Podczerwone, dzisiaj skromna wioska, początkami swego istnienia sięga daleko w przeszłość Polski królewskiej. Dokumenty historyczne, zachowane do dziś u niektórych podczerwieńskich górali, stwierdzają istnienie wsi już w wieku XVI /szesnastym /, a dzieje jej są analogiczne do rozwoju i dziejów sąsiedniej osady-Chochołowa. Pierwszymi posiadaczami sołectwa Podczerwone byli Szymon i Barbara Podczerwieńscy na mocy przywileju króla Zygmunta III - datowanego 4 lipca 1604 roku.

 

Podczerwone ma początki i dzieje swoje podobne do powstania i rozwoju wsi Chochołów. Podobnie jak tam, Podczerwone wyłania się z mroków za czasów Stefana Batorego i Zygmunta III. Można twierdzić , że założyciel Podczerwonego, praojciec tej wsi Czerwieński vel Podczerwieński, bo tak jest nazywany w dokumentach królewskich, brał udział w moskiewskiej wyprawie za Stefana Batorego i równie, jak Bartłomiej Chochołowski dzielnie się spisał, gdyż jak wszystkie dokumenty zgodnie świadczą, o tym samym czasie otrzymuje Sołtystwo dziedziczne i zakłada osadę nazwę swą biorącą od twórcy.

W czasach upadku Rzeczypospolitej Polski, w czasach rozbiorów zdarzenia rozgrywające się na tutejszym terenie jednakowo i w równej mierze odbijają się na życiu tych dwóch osad.

Są długie lata kiedy nic się tu nie dzieje, wsie śpią spokojnie, a budzą się jedynie po to, aby opatrzyć swoje domostwa, zaorać skąpą w urodzaje ziemię i zebrać owies, gdzieniegdzie żytko i rzepę - ziemniaki, stanowiące dotąd zasadniczy artykuł spożywczy.

Przychodzą znowu lata, kiedy mieszkańcy Podczerwonego wychodzą poza granice własnych zagród i hal, gdy muszą prowadzić bądź to z wrogiem Ojczyzny walkę, bądź też z przeciwnościami i żywiołami, co czyhają na ich ciche i spokojne życie.

Ważniejszym zdarzeniem w historii Podczerwonego jest długoletni spór, który musieli wespół z innymi wioskami prowadzić Podczerwienianie o zakupione lasy, a podstępnie im zabrane. Wypadki, jakie łączyły się z tym procesem - to osobna, długa i bolesna karta w historii tutejszego podczerwieńskiego ludu oraz górali okolicznych osad.

Podczerwone – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Podczerwone zostało założone w 1605 r. przez Szymona Czerwińskiego. Miejscowość położona w południowej Małopolsce, na Podhalu. Sąsiaduje z miejscowościami: Czarny Dunajec, Koniówka, Ciche oraz graniczy ze Słowacją (Sucha Hora).

Spis treści [ukryj]
1 Turystyka
2 Historia
3 Komunikacja
4 Kościół
5 Linki zewnętrzne



Turystyka [edytuj]
Mimo bardzo korzystnej lokalizacji, turystyka w Podczerwonem nie jest dobrze rozwinięta. Niezaprzeczalnym walorem są piękne widoki. Od strony wschodniej, czyli tzw. "Brzegów" podziwiać można panoramę Tatr w całej okazałości. Od "Śtreki: (tj. na zachód) widoczny jest masyw Babiej Góry, a wzdłuż granicy polsko-słowackiej rozpościerają się bory. Dla tych, którzy lubią spacery można organizować piesze wycieczki wiodące polnymi drogami wokół miejscowości. Ciekawą propozycją może być udanie się w stronę lasu "Cikówka", przy którym znajduje się fabryka eksploatująca torf. To właśnie tam, na puściznach można spotkać unikalną roślinność sprzed setek tysięcy lat. Są to m.in. rosiczka długolistna i okrągłolistna, mech torfowiec, storczyki, żurawiny, wełniankę wąskolistną czy borówkę bagienną. Wyższe partie torfowiska porasta niespotykana w innych miejscach Polski odmiana kosodrzewiny i ginąca brzoza karłowata. "Cikówka" jest miejscem, gdzie żyją łosie, wilki, dziki i jelenie. Brzegi rzeki Czarny Dunajec płynącej przez Podczerwone to miejsce licznych biwaków oraz obozowisk. Zbudowane na rzece progi wodne tworzą baseny kąpielowe. Pod koniec lat 80. – tych dla grup z Bydgoszczy w Podczerwonem "pod Brzegiem", organizowane były obozy harcerskie. Obecnie z doskonałej możliwości wypoczynku kozystają nie tylko mieszkańcy Podhala, ale również turyści z całej Polski. Od lat w szkole podstawowej organizowane są kolonie dla dzieci z Krakowa, Warszawy i Szczecina.


Historia [edytuj]
4 lipca 1605 – powstanie wsi "Najstarszy syn Piotra Kistka – Szymon Czerwiński otrzymał przywilej na sołtystwo w Podczerwonem od Zofii z Bogusławic, wdowy po św. Janie Pieniążku, staroście nowotarskim. Przywilej powyższy zatwierdził król Zygmunt III Waza 4 lipca 1605 r. w Krakowie, utwierdzając w prawach do sołtystwa synów zmarłego Szymona: Walentego i Władysława Czerwińskich." "Genealogia rodów sołtysich na Podhalu" cz. II Maria i Jan Krzeptowscy Jasinek Wyd. "Krzeptowscy"

1914 – powołany został komitet budowy kaplicy. Prezesował mu Jędrzej Karcz, który doprowadził do wzniesienia z dobrowolnych składek kaplicy murowanej, wewnątrz której umieszczono ołtarz z portalikiem ozdobiony rzeźbioną figurą Matki Boskiej Bolesnej i obrazem św. Józefa. Wkrótce ją poświecono ("Czarny Dunajec i okolice").

29 listopada 1943 r. – historia partyzantów W tym dniu Podczerwone zostało otoczone przez Niemców. Poszukiwali ukrywających się partyzantów. Podobno "ktoś" doniósł, pokazał kryjówkę niedaleko tartaku, rzekomo w celu ratowania wsi przed spaleniem. Partyzantów rozstrzelano. O dziwo nikt niczego nie widział, nikt niczego nie słyszał.

13 września 1944 – historia lotników Nad Podczerwonem zestrzelony został samolot bombowy "Latająca Forteca" nr. 44-6412 z 817 Dywizjonu 483 grupy 5 Skrzydła Bombowego 15 Armii Powietrznej USA. Brał udział w zrzutach nad powstańczą Warszawą oraz w bombardowaniu fabryki chemicznej w Blachowni Śląskiej.

Ocaleli: August Kroschowski, Richard L. Hansler, sierżanci Harold E. Bean, Gordon W. Sternabach, Alois Suhling. Żołnierze placówki AK "Limba" doprowadzili ich na Stare Wierchy, gszie stacjonował oddział majora Andrzeja Stobrawy ps. "Borowy". Po wojnie grupa ta przeszła w ręce Sowietów. Lotników więziono we Lwowie oraz Kijowie. Następnie trafili do ambasady amerykańskiej w Odessie. Po 9 miesiącach wrócili do Stanów Zjednoczonych.

Pozostali członkowie załogi wyskoczyli z płonącego samolotu, który leciał prosto na Podczerwone. W ostatniej chwili skierowali go w stronę lasu ratują tym samym Podczerwone od zagłady. Niestety sami wpadli w ręce Niemców. Tylko jednego z nich udałł się ukryć. Tatrzański kurier Jan Podczerwiński przeprowadził go przez "zieloną granicę" na Słowację, stamtąd do Budapesztu, do Włoch gdzie stacjonował dywizjon lotniczy. Niemcy złapali pięciu amerykanów. Byli to: Everett J. Robson, Harold R. Stock, Albert W. van Oostrom, Philli M. Nance oraz William N. Barry. Zostali osadzeni w zakopiańkiej "Palace", a następnie rozstrzelani na rozkaz członka gestapo Franza Victorini ps. "Wiktor". Fakt ten został potwierdzony przez Edwarda Żeglenia – partyzanta, byłego więźnia "Palace".


Komunikacja [edytuj]
Podczerwone znajduje się na szlaku komunikacyjnym biegnącym z północy na południe: z Rabki do Zakopanego. Trasa ta może służyć jako alternatywa do zatłoczonej "Zakopianki".


Kościół [edytuj]
Podczerwone należy do parfii pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Księdzem proboszczem jest Jan Kubiś. Kościół leży w centrum miejscowości naprzeciwko remizy OSP.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Podczerwone

 

Obecnie wioska nasza liczy 671 osoby /dane zebrane podczas kolędy na dzień 14.01.2001 r/. Tak się przedstawia ruch ludności na przestrzeniu kilku lat: 

ROK

ILOŚĆ PARAFIAN

ILU UBYŁO?

1992

842

 

1993

807

35

1994

782

25

1995

763

19

1996

739

24

1997

729

10

1998

725

4

1999

695

30

2000

681

17

2001

671

10